Obilježene 34 godine od proboja Koridora

Izvor: Centralni Portal

Pregled dana, Novosti, Društvo 21.06.2026, 13:12

Na Dugoj Njivi na Trebavi danas su obilježene 34 godine od Proboja koridora, jedne od najznačajnijih vojnih operacija Vojske Republike Srpske, uz poruku da je očuvanje Republike Srpske obaveza prema onima koji su svoje živote ugradili u njene temelje.

Obilježene 34 godine od proboja Koridora
Foto: RTRS

Sa skupa je poručeno da je operacija „Koridor 92“ bila bitka za život i opstanak srpskog naroda, kojom je iz blokade izvučeno gotovo milion i po Srba iz zapadnog dijela Republike Srpske i Republike Srpske Krajine. Istaknuto je da su u slavnim junskim danima 1992. godine veliki doprinos dali borci Krajine, Ozrena, Trebave, Posavine, kao i sinovi Republike Srpske Krajine.

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik poručio je da današnja borba za očuvanje Republike Srpske ima jednaku važnost kao i borba vođena prije 34 godine na posavskom ratištu.

– Ako Republika Srpska i srpski narod ne budu jačali svoju snagu, neće biti ni Republike Srpske. Zato je današnja borba za Srpsku jednaka onoj koju smo vodili kada smo oslobađali koridor – rekao je Dodik.

On je predložio da dionica budućeg auto-puta od Doboja do Brčkog nosi naziv „9. januar – Koridor života“, naglasivši da bez Proboja koridora ne bi bilo ni današnjih saobraćajnih veza koje povezuju Republiku Srpsku. 

Dodik je istakao da su borci i narod sačuvali Republiku Srpsku uprkos brojnim pritiscima, te poručio da je očuvanje srpskog jedinstva jedan od ključnih nacionalnih interesa.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić naglasio je da je „Koridor 92“ bio podvig div-junaka i operacija čiji je cilj bio opstanak srpskog naroda.

– To nije bila operacija da bilo koga pomjerimo, nego da preživimo. Zato moramo biti ponosni na ono što su učinili naši borci i dužni smo da se o njima brinemo – rekao je Minić.

On je podsjetio da su u novo zakonsko rješenje koje reguliše prava boračkih kategorija uvršteni i pripadnici Vojske Republike Srpske Krajine, te naglasio značaj izgradnje auto-puta Banjaluka–Beograd kao nastavka koridora koji je u najtežim trenucima predstavljao spas za srpski narod. 

Jedan od ratnih komandanata i general Vojske Republike Srpske Pantelija Ćurguz istakao je da je Proboj koridora bio pitanje života i smrti.

– Bila je to najhumanija, najorganizovanija i najveća bitka Vojske Republike Srpske. Poslije probijanja koridora poraslo je povjerenje u Vojsku Republike Srpske, ali i u Republiku Srpsku – rekao je Ćurguz.

Podsjetio je da su se u operaciji junački borili Krajišnici, Ozrenci, Trebavci, Posavci i sinovi Republike Srpske Krajine, naglasivši da država mora da se oduži svima koji su branili Republiku Srpsku.

Načelnik opštine Modriča Jovica Radulović poručio je da srpski narod s ponosom čuva uspomenu na operaciju koja je ušla u anale srpskog ratovanja. 

– Ne smijemo zaboraviti porodice poginulih boraca niti borce koji su utkali svoje živote u Republiku Srpsku. Želimo da Srpska bude sve jača i uspješnija upravo zbog njih – rekao je Radulović.

Vojna operacija „Koridor 92“ trajala je od 14. do 28. juna 1992. godine na području Posavine. Izvele su je snage Prvog krajiškog korpusa, Istočnobosanskog korpusa i policije Republike Srpske Krajine pod komandom generala Momira Talića. Poznata kao Proboj koridora života, predstavlja najveću operaciju Vojske Republike Srpske tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.

Neposredan povod za akciju bila je smrt 12 beba u banjalučkom porodilištu usljed nedostatka kiseonika, a cilj uspostavljanje kopnene veze između istočnog i zapadnog dijela Republike Srpske. Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica, u operaciji je poginulo 877 pripadnika Vojske Republike Srpske, 15 pripadnika MUP-a Republike Srpske i 17 pripadnika MUP-a Republike Srpske Krajine.

Obilježavanje na Dugoj Njivi organizovao je Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova. 


Podijelite vijest: