Skandalozno ponašanje SDS-a se ponavlja: Napustili obilježavanje proboja Koridora kada je za govornicu izašao Milorad Dodik

Izvor: Centralni Portal

Pregled dana, Novosti, Politika 21.06.2026, 12:54

Skandalozno ponašanje funkcionera SDS-a, viđeno početkom godine na otvaranju Centralnog spomen-obilježja poginulim borcima Vojske Republike Srpske u Banjaluci, ponovljeno je i u Dugim Njivama kod Modriče, gdje je obilježena godišnjica proboja Koridora, jedne od najslavnijih i najznačajnijih pobjeda u novijoj srpskoj istoriji.

Skandalozno ponašanje SDS-a se ponavlja: Napustili obilježavanje proboja Koridora kada je za govornicu izašao Milorad Dodik
Foto: Printscreen

Funkcioneri SDS-a odlučili su da još jednom izvedu politički performans i demonstrativno napuste skup u trenutku kada je za govornicu izašao predsjednik SNSD-a Milorad Dodik.

Kolonu funkcionera SDS-a predvodio je predsjednik stranke Branko Blanuša, a pridružili su mu se načelnik opštine Modriča i predsjednik Glavnog odbora SDS-a Jovica Radulović, kao i načelnik opštine Šamac i član Predsjedništva SDS-a Đorđe Milićević.

Time su, smatraju brojni prisutni, bacili mrlju na obilježavanje događaja koji simbolizuje pobjedu života nad izolacijom i stradanjem, ali i snagu srpskog naroda da, uprkos neviđenim pritiscima i iskušenjima, ostane jedinstven i istrajan.

Posebno je simptomatično što se gotovo identičan scenario dogodio i 8. januara ove godine u Banjaluci, kada je delegacija SDS-a, takođe predvođena Brankom Blanušom, demonstrativno napustila ceremoniju otvaranja i osveštanja Centralnog spomen-obilježja poginulim borcima Vojske Republike Srpske upravo u trenutku obraćanja Milorada Dodika. 

Tada su iz SDS-a tvrdili da predsjednik političke stranke ne treba da se obraća na događaju koji organizuju institucije Republike Srpske, ali je njihov potez izazvao burne reakcije i bio ocijenjen kao gruba politizacija događaja koji je trebalo da bude posvećen isključivo žrtvi 25.830 poginulih boraca Vojske Republike Srpske.

Iako su iz SDS-a naknadno poručivali da će poginuli borci „ostati zlatnim slovima upisani u nacionalnu istoriju“, upravo njihovi postupci ostavili su gorak ukus i bacili sjenku na poruke o jedinstvu i poštovanju prema onima koji su dali živote za Republiku Srpsku.

Najnoviji incident u Dugim Njivama pokazao je da opozicija ni na datumima koji predstavljaju temelje Republike Srpske ne odustaje od političkih obračuna i demonstracija. 

A upravo je proboj Koridora ostao upamćen kao simbol srpske sloge i odlučnosti da se opstane uprkos svim pritiscima. Zato mnogi smatraju da su scene iz Dugih Njiva još jedan dokaz da pojedini opozicioni lideri ni na najsvetijim datumima ne propuštaju priliku za političke predstave, ponavljajući skandalozno ponašanje koje je već jednom izazvalo osude javnosti. 


Podijelite vijest: