Bagei: Memorandum potpisan na persijskom i engleskom jeziku

Izvor: Centralni Portal

Pregled dana, Novosti, Svijet 18.06.2026, 07:26

Portparol iranskog Ministarstva spoljnih poslova Esmail Bagei izjavio je da je Memorandum o razumijevanju između Sjedinjenih Američkih Država i Irana, kojim se okončava rat, potpisan i na persijskom i na engleskom jeziku.

Bagei: Memorandum potpisan na persijskom i engleskom jeziku
Foto: Agencije

Bagei je istakao da je odluka da dokument potpišu najviši zvaničnici obje zemlje bila namjerna, jer „kada tekst potpišu najviši organi vlasti, njegovo kršenje prirodno nosi veće troškove“.

„Tokom protekla 24 sata, nakon konsultacija, zaključili smo da je bolje da tekst potpišu predsjednici dvije zemlje bez fizičkog prisustva. Memorandum je potpisan digitalno, i neće biti održavanja ceremonije u Švajcarskoj“, rekao je Bagei u televizijskom programu, prenosi Irna.

Prema njegovim riječima, sljedeća faza pregovora počinje nakon potpisivanja memoranduma, dok je švajcarski sastanak i dalje na dnevnom redu, a konačna odluka biće objavljena nakon konsultacija sa medijatorima.

Iranski mediji objavili su fotografiju predsjednika Masuda Pezeškijana koji pokazuje potpisan dokument, dok je američki predsjednik Donald Tramp memorandum potpisao tokom večere u Versaju.

S obzirom na ulogu Pakistana u posredovanju, tekst memoranduma potpisuje i premijer Šahbaz Šarif, čime se potvrđuje trostrani karakter sporazuma koji je proizašao iz procesa započetog u Islamabadu.


Podijelite vijest: