Maskov alat Grok korišćen u američkim napadima na Iran

Izvor: Centralni Portal

Pregled dana, Novosti, Svijet 17.06.2026, 12:05

Alat vještačke inteligencije Grok, koji razvija američki trilioner Ilon Mask, korišćen je u napadima na Iran, navodi se u pravnom podnesku američkog Ministarstva pravde. Dokument je podnesen povodom tužbe koju je protiv Maskove kompanije xAI podnijela organizacija NAACP zbog navodnog ugrožavanja životne sredine.

Maskov alat Grok korišćen u američkim napadima na Iran
Foto: Ilustracija

Savezni tužioci tvrde da bi isključenje gasnih turbina koje napajaju Maskov centar za obradu podataka ugrozilo američku nacionalnu i energetsku bezbjednost, jer se tehnologija koristi u vojnim operacijama. Kao dokaz, predstavljeno je svjedočenje šefa odjeljenja za vještačku inteligenciju u Pentagonu, Kamerona Stenlija, koji je pod zakletvom naveo da se Grok već koristi u okviru Projekta Mejven.

Stenli je istakao da su „Mejven pametni sistemi“ omogućili američkim snagama da tokom operacije Epski bes usmjere preko 2.000 komada municije na isto toliko ciljeva u roku od 96 sati. Pohvalio je Maskovu tehnologiju i „znatno povećanu operativnu efikasnost koju je omogućio model Grok Gov“.

Organizacija NAACP tvrdi da xAI upravlja desetinama turbina bez dozvola, čime krši Zakon o čistom vazduhu, te da one zagađuju većinski crnačke četvrti. Kompanija xAI je odgovorila da su turbine privremene i mobilne, pa samim tim ne potpadaju pod regulaciju.

 

Podijelite vijest: