Zašto su rudari RMU Zenica ponovo izašli na proteste
Kako je rekao predsjednik Sindikata ZD RMU Zenica Nedžad Duraković, danas, 15. juna, okupili su se u zgradi Doma rudara kako bi iskazali protest zbog kašnjenja plate, a dio njih, dok se ne riješi problem, narednih dana planira ostajati i tokom noći te na taj način iskazati nezadovoljstvo.
Ističe da su se rudari okupljali i proteklih dana, a sada su se odlučili i na ovakav potez.
Šta sindikat najavljuje ako se problem ne riješi
"Zahtjevi su vrlo jasni i evidentni, a to je isplata toplog obroka za mart; isplata kompletne plaće za april, a što, naravno, podrazumijeva i topli obrok i prevoz, rente - kredite ljudi", rekao je Duraković, prenosi Fena i dodaje:
"Sve što bude, kažem, dalje odmicalo i situacija bila sve teža, mi ćemo poduzimati i neke druge korake".
Kako kažu, prinuđeni su da protestuju pred zgradom Uprave te da tu noćivaju kako bi se riješili problemi.
"Nije moguće živjeti u situaciji kada se po dva mjeseca nema primanja", ističe Duraković i naglašava:
"Problem datira godinama ranije, zbog čega je prije dvije godine donesena odluka o zatvaranju zeničkih rudnika".
Kako su kašnjenja plata pogodila radnike?
Kaže da je isplaćena jedna plata, 1. juna, koja je, jednostavno, kasnila 58 dana.
"Veliki broj radnika koji su očekivali nešto od te plaće, jednostavno, nisu imali ništa", kaže on i objašnjava:
"Banke su odradile svoj dio posla, zakonski - zbog kašnjenja i nemogućnosti isplate kredita, banke su, jednostavno, uzele svoj dio, tako da je radnicima ostalo vrlo malo".
Hit Nedjelje
Kaja Kalas: Stanje u svijetu takvo da je vrijeme da počnemo da pijemo
Popularno
Milioner (79) traži ženu: Objavio listu zahtjeva
Riki Martin nastupio u Beogradu: latino energija na River Festu
Pratite nas
Putem naših društvenih mreža
Provjerite stanje na graničnim prelazima